Obrazy na stenách

Autor: Peter Šolto | 21.4.2012 o 10:51 | (upravené 21.4.2012 o 14:24) Karma článku: 12,24 | Prečítané:  444x

Vyrastal v trojizbovom byte na štvrtom poschodí, postupne sa nám zapĺňali steny obrazmi. Myslel som si, že to tak má byť, pretože všetci naši príbuzní mali na stenách niečo podobné. Ale steny sa preplnili a obrazy začali vchádzať za skrine a do nadstavcov a pod postele, no proste všade. Bolo ich toľko, že už nebolo jasné, kde je ktorý, a či vôbec existuje. Dokonca sa začali meniť, jeden obraz mohol byť premaľovaný toľkokrát, že … sem som chcel napísať, že čo, ale nič ma nenapadlo.Až keď som videl, ako bývajú iní ľudia, uvedomil som si, že to, čo mám okolo seba, nie je také obvyklé. Môj otec pracoval, keď sa vrátil domov, potom maľoval, maľoval, až kým nezašlo slnko a keď do nášho bytu na štvrtom poschodí už nevchádzalo dosť svetla, vtedy niekedy prestal. Jeden obraz stál na stojane celú večnosť, teda pre mňa ako dieťa sa to zdalo ako celá večnosť. Mesiac bol taký dlhý ako rok, centrum mesta, ktoré sme mali 15 minút chôdze bolo aspoň tak ďaleko ako centrum New Yorku. Keď som v škole povedal, že idem do mesta, chalani mi kázali kúpiť búchacie guličky.
Poznal som svoj dvor, svoj domov, svoj vchod, cestu do školy, ostatné bola divočina.


Postupne ako som rástol, rovnako rástol aj môj rozhľad, a tak isto aj kvalita obrazov a všetkého, čo otec vytvoril. Sám sa vypracoval a medzi tými, čo nepotrebujú školy na umenie sa stal jedným z najoceňovanejších autorov. Takmer každý rok to dostával aj písomne.


Teraz si otec urobil hĺbkovú inšpekciu seba a celého bytu, aby čo to ukázal v galérii RKC v Prievidzi. Do štvrtého mája je tam výstava, 88 obrazov pod jednou strechou. A ak sa podarí niekomu dostať až tam, prekročí prah a uvidí všetko, čo tam je, nezabudnite zdvihnúť hlavu k stropu a pozerajte, nie všetko sa zmestilo na stenu.

aj takéto tam sú

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

KULTÚRA

Česi na objednávku vlády nikoho neuniesli, predbehli nás v inom

Českí filmári vedia, kde hľadať hrdinov.


Už ste čítali?