Betónové dedičstvo

Autor: Peter Šolto | 5.9.2014 o 8:44 | Karma článku: 2,50 | Prečítané:  496x

Ružinovská fontána je niečo čo by sa malo zachovať. Je to veľká fontána, zo svojich ramien padá voda do ktorej budú znova svietiť farebné žiarovky. Je dobré že ju znova opravujú a v sobotu zase spustia tak ako bola pred tým.

Nie je dôležité kto to urobil a kto na to dal peniaze (bola to J&t, ale to je jedno) je fajn že sa to deje. Fontány sú dôležité prvky v meste, keď sa stavajú cesty mali by sa aj fontány. Ja mám rád tie monumentálne priestory fontán z nedávneho obdobia, Závojová fontána v Ružinove je práve taká. Je obrovská ale zároveň schovaná v parku, jej betónové okolie môže byť aj pódiom, iste trošku nepraktické, ale efektné.

Vlhkosť z fontán ovlažuje vzduch a zráža prach naspäť na zem. Vytvára priestor oddychu a prebije svojím šumom zvuky neustáleho pohybu mesta. Škoda že len tak málo takýchto miest je na dosah, stavia sa všeličo a potom sa to zostane stáť a už sa nikto nestará. Aspoň zopár ich pretrvá. Raz som zachytil informáciu že niektorá vláda vydala nariadenie že ku každej postavenej budove (asi je tam nejaké veľkostné odlíšenie, ale to teraz nie je dôležité) by malo pribudnúť do mesta umenie. Nie je to zlý nápad, ani nový, lebo počas výstavby v minulej ére to tak aj bolo. Všade v tých budovách, kín, úradov, domov kultúry a dokonca aj na sídliskách (cca do 85teho, potom sa už asi viac flákali) niečo stojí. Je pravda že témy boli pevné (všade obilné klasy, stroje, vesmír, pokrok ale aj téma matky) to nevadí, dobré že to je, aj keď sem tam na nezmyselnom mieste (ako napríklad slnečné hodiny pri ekonomickej univerzite sú rovno nad zrušenými záchodmi, ďaleko od školy).

Existujú aj zlé pokusy o skrášlenie si okolia, je chyba keď sa na to ide práve takto "No tak poďme si to tu skrášliť!" Páni osadia fontánu rovnako ako na svojej záhrade, nevyváženú rovno do stredu parkoviska, ktoré bolo kedysi námestím. Okrem toho že pripomína záhradného trpaslíka, tak aj preteká. Je to podobný mor ako socha Cyrila a Metoda ktorá je skoro v každom meste rovnaká (napríklad v Prievidzi)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?